Gündem no image

Tarih: 16 Temmuz 2009

5

Çakar Çakmaz Çakan Manifesto

Bir insanın hayatını nasıl yaşayacağına karışamayacağın gibi, o kişinin kendi ömrünü ne kadar uzun ne kadar kısa ne kadar sağlıklı ne kadar hasta ne kadar adanmış, ne kadar boş, ne kadar dolu geçireceğine de sen ya da senin adına bir kişi veya bir kurum hele ki devlet erki karar verememeli.

Sigara yasağının uzun vadede sigaraya bağlı ölümleri azaltacağı, ya da ekonomiye vuracağı baltayı herkes tekrar düşünüp dursun ama bir toplumun en temel azınlığı olan bireyin yaşamına nasıl devam etmesi gerektiği kimseler tarafından düşünülüp, kanun olarak ona dayatılmasın.

Bireyin nasıl yaşamayı seçtiği kimseyi ilgilendirmez. Ama bir bireyin yaşantısının bir diğer bireye olan dolaylı yada dolaysız etkisi ilgilendirebilir. İşte bunun gibi durumlar da sosyal ve beşeri ilişkileri gerektirir.

Zaten bugün adına medeniyet dediğimiz toplumsal biçim ve bir arada yaşam bilinci de insanlık tarihinin başından beri yaşanan bu ilişkiler ve çatışmalar neticesinde ortaya çıkmış sonuçlardan ibarettir.

Yasaklar ve baskılar ise toplumun kendi dinamiklerini oluşturma sürecinde ortaya çıkan oyunbozanlardır. Çünkü kazanılması yada uzlaşılması gereken hakların, devlet tarafından birilerine bahşedilmesi doğal sürece çomak sokmaktır.

“Peki ama çağdaş ve medeni dediğimiz Avrupa’da da bu yasak uygulanıyor” diye bağırıyor birileri ! Onlar ne yaparsa doğru ya hani..

Ben de diyorum ki her sakallıyı amcanız zannetmeyin.

Medeniyet bir hayat tarzının bir diğerini ezmesi üzerine kurulamaz. Medenileşmek için atılan adımlar şayet bu amaca hizmet ediyorsa da bunun adı totalitarizm, daha da ileri gidiyorsa faşizmin kamufle olduğu göstermelik bir demokrasi demektir. Tıpkı bizimkisi gibi.

Friendfeed’de yasağa karşı çıkanlara ağır ithamda bulunanların da anlaması gereken itirazların sigara hayranlığından değil, hak ve özgürlükten yana olduğudur.

Sigara içen birisiyle ilgili bir derdin mi var ? Dile getir. Onu uyar. Bilinç oluşturmaya çalış. Sen sağlıklı olmak istiyorsun diye, neden meyhanede rakının yanında sigara içen ehlikeyf huzursuz olsun ? Yasak mıdır bunun çaresi ?

“Bir kimsenin başkasına silahla ateş etmesi ya da yemeğine zehir koyması özgürlük sayılamazsa, havasını zehirlemesi de özgürlük olamaz” diyen TÜSAD Tütün Çalışma Grubu Başkanı Prof. Tunçalp Demir’in de anlamadığı ben ve benim gibiler zaten.

Sigara her bireye satılan bir mamüldür ve satıldığı sürece onu kullanmak, bir insanı öldürmek için ateş etmekle eş anlamlı değildir. Bir insan sadece sigara içtiği için katil yada kötü niyetli olarak fişlenemez. Bu tespit olsa olsa kendisini otorite olarak gören bir bilim adamının kötü bir demogoji girişimi olabilir.

Sanırım dumansız hava sahası yaratmak ile kıçından sosyal sorumluluk uydurup hava atmak arasındaki bu farkı da görmek gerekli.

Sen sigara sevmiyorsun, öteki içki yasaklansın diyor, bir diğeri türbana sarmış, beriki homofobik ama hepsi sansüre karşı falan…

Kim nerede fayda görürse oraya dönüyor yüzünü. Yasaklardan, darbelerden, işkencelerden geçmiş ülkemin şimdi daha silik bir şekilde ama doğrudan gündelik yaşamı etkileyen müdahaleler sayesinde iyice büzüldüğünü, iyice kutuplaştırıldığını, bunların bitmediğini, tartışacak daha önemli konular varolduğunuysa düşünen yok.

Sigara Yasağı5 Responses to Çakar Çakmaz Çakan Manifesto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarıya Dön ↑