Sosyal Ağlar no image

Tarih: 17 Ekim 2012

1

Phorm Nedir?

Son günlerin merak konusu hakkında bir iki kelam da ben etmek istedim.
Elbette konuya bambaşka bir noktadan yaklaşarak:

Nevzat Çelik, idam cezası ile yargılanırken kaleme aldığı “Şafak Türküsü” şiirinde annesinden “oğul tadında bir mektup” yazamadığı için özür diler. Çünkü cezaevine giren çıkan her mektubun gardiyanlarca okunduğunu, kontrol edildiğini ve onaylandığını betimlemektedir ve anası ile arasına girilmesini içine sindiremez:

“elleri değsin istemedim,
gözleri değsin istemedim,
ağlayıp koklayacaktın,
belki bir ömür taşıyacaktın koynunda.”

Bugün gelinen noktada Phorm tartışmasının tam da merkezinde bulunduğu mevzu bence bu olmalı. Peki Phorm Nedir?

TTnet ile nasıl bir iş birliği içerisindedir? Bu işbirliği yasal mıdır? Sunduğu servisler ahlaki açıdan nasıl değerlendirilebilir? Bilişim etiği bunun neresinde konumlanmaktadır? Bilgilerin kaydedilmesi veya anonimleştirilmesi Phorm’u meşrulaştırır mı? Phorm Ajansının gelir kaynağı nedir? Phorm ile elde edilen bilgileri kim hangi serverda nasıl tutuyor? Phorm daha önce bir çok ülkeden neden kovuldu?

Lafı daha fazla uzatmayacağım. Yukarıdaki soruların cevapları için Sosyal Kafa programındaki bu tartışmayı izlemeniz yeterli:

Daha da detaylı bilgi almak için http://enphormasyon.org/ adresini takip edebilir, hatta isterseniz imza kampanyasına da katılabilirsiniz.One Response to Phorm Nedir?

  1. Pingback: “Phorm” tartışması yeniden alevlenirken, kim ne diyor… Bir derleme… « Erkan's Field Diary

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarıya Dön ↑