Allahtan bu benim kişisel blogum, şayet bir mecrada köşe sahibiyken bu konuda..." /> Heat me baby one more time ! | yicit.com


Sosyal Ağlar no image

Tarih: 13 Mart 2008

10

Heat me baby one more time !

Allahtan bu benim kişisel blogum, şayet bir mecrada köşe sahibiyken bu konudaki düşüncelerimi aktaracak olsam nasıl bir başlık bulabilirdim bilemiyorum. Bu arada; dünyanın en çok ziyaret edilen ilk yüz siteden biri olan cnn.com bu sorunun üstesinden şu şekilde gelmiş: “Turkey blocks Youtube accsess

youtube2.JPGGayet şık ve net. Hızlı ve Doğru haber. Bence eksik ama olsun.
Eğer editör ben olsaydım neler mi yapabilirdim ?

Turkey has done it again ! Turkey never gives up !
Try Try Try to Seperate ! And Youtube Goes to..
ve en güzeli henüz türetemediğimdir..

Efendiler !
Düşünün ki, Atatürk’e küfür ediliyor diye bir mecrayı cezalandıracaksınız. Amacınız da bu mecraya ekonomik bir yaptırım uygulamak; reklam gelirlerinden mahrum bırakmak için süreli-süresiz  ceza vermek, yayını durdurmak vs, tabii bu medya geleneksel medya; yani bir televizyon kanalı, gazete/dergi yada radyo ise.

Peki; internet üzerinden yayın yapan ve yeni mecranın mihenk taşı olarak atfedilen youtube’u yasaklayarak, youtube markasının ürünü olmayan bir içerik yüzünden, youtube’a yaptırım uygulayabileceğini düşünmek de nedir ?

Herkesin aksine ben yasalara yada yargı organlarına bir şey diyemiyorum. Herhangi bir mahkemenin bu dava ile ilgilenen herhangi bir hakimi; youtube’un ne olduğunu, nasıl işlediğini, içeriğinin nasıl oluştuğunu, yetkililerine ulaşılabilirliğinin olup olmadığını bilmeyebilir.

Bu nedenle de Atatürk’e Hakaret Suçunun varolduğu mecraya yasalar gereği ne yapılması gerekiyorsa, o doğrultuda kararını verebilir. Bu O’nun yada Onlar’ın sorunu değil, içinde bulunduğumuz yüzyıla yetişebilme sorunu.

Dünya üzerinde geçerliliği olan ve evrensel olarak kabul görmüş bir internet hukuku henüz bulunmamakta. Bu; dijital yani sayısal altyapı barındıran iletişim ve ekonomi çağına hazırlıksız yakalanan insanlığın zaafı. Bu zaaf da 3. dünya ülkelerinde sıklıkla boy göstermekte. İşte bu yüzden içinde bulunduğumuz durum; bu geçiş sürecinin sancılarından biri olarak nitelendirilebilir. Doğal olarak benim sözüm kararı infaz edenlere değil; bu davayı açan arkadaşlar topluluğuna !

Aferin sizlere; çok doğru yoldasınız. Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmak için en doğru yolu seçtiniz. Önce küfüre küfür ile karşılık verdiniz, sonra ipin ucu kaçınca tıpkı çocukluğunuzda olduğu gibi bulduğunuz ilk yetkiliye şikayette bulundunuz.

Ah! Özür dilerim. Hakkınızı yemiyelim. Bilmiyordunuz belki ama, daha önce YouTube’u yasaklatanlarca bu ülkenin zar zor oluşan “demokratik ve özgürlükçü imajına” zarar verilmişti, hem de bir kaç kez…

Neyse, bir yenisi de şimdi eklendi. Atatürk’ü de koruyup kollamak, O’nun mirası olan muasır medeniyetler seviyesine yükselmek gayesi de sizinle ancak böyle mümkün olabilirdi zaten !

Eee ? Peki biz şimdi siteye ulaşamayınca kalktı mı o küfürler ? Elbette kalkmadı. Üstelik eskiden karşılık da verebiliyorduk peki şimdi ne yapacaz, altta mı kalacağız ?

Örgütlenip, kullanıcıları bilinçlendirip, bu video uygunsuzdur lütfen kaldırınız ibaresini işaretleyelim mi örneğin ? Yada barışçıl ve insancıl içerikler hazırlayıp, Atatürk’e küfredenlere tıpkı O’nun Yunan bayrağını ezip geçmeyişi gibi ders mi verelim ?

Yok canım, ne uğraşıcaz kapattırrız siteyi kurtuluruz dimi !

3 değil 33 maymunu oynuyoruz. Üstelik bu devirde. Ne oldu kapatılınca youtube baş göğe yükseldi mi ? Biz görmeyip, duymayıp, bilmeyince karanlığın üstüne güneş gibi doğmuş mu oluyoruz sizce ? 

Bundan sonra ne olacak peki ? Haydi facebook’da grup açalım, yok yok bir elde video kayıt cihazları Anıtkabir’e yürüyelim. Ama diğer elde de bilgimiz, görgümüz, kitaplarımız yerine bayrağımız olsun, arkasına sığınalım ve gözümüzü kulağımızı tıkıyıp iyi bir halt etmenin hazzıyla eve dönelim. 

Tüm bu esnada şu tarz haberleri de görmezden gelelim :

“The YouTube bans in Turkey have highlighted the country’s troubled record on free expression which Turkey wants to improve as part of its bid to join the European Union. “

Davacı Arkadaşlara Selamlar Olsun…10 Responses to Heat me baby one more time !

  1. Pingback: Slide: Another victim of Turkish legal authorities who work hard to make Turkey a net black hole…. | onLine haber,online bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yukarıya Dön ↑